Sgr vilg
ficera 2005.03.16. 00:02
A szrs nagyon fontos halaink szmra, mivel kifejezetten nagytvgy s arnylag gyors anyagcserj halakrl van sz. A vz hamar megtelik bomlstermkekkel. A bomlstermk tbb dologbl is keletkezhet. Ilyen a halak rlke, a lehullott s el nem fogyasztott elesg vagy a nagy mennyisg elhalt nvny, esetleg az elpusztult halak. Termszetesen a szrk nem kpesek ezek teljes hatstalantsra, de nagy mrtkben cskkentik az ezzel jr kockzatot. Ha a szerves bomlstermkbl felszabadul nitrogn nitritt alakul a vzben, nagyban krostja az akvrium bioflrjt. Bizonyos baktriumok elengedhetetlenek a halak lethez, mivel steril vzben nem kpesek huzamosabb ideig lni. A halak a vzbl az oxignen kvl sok ms ltkhz szksges anyagot is hasznostanak. Ennek az egyenslynak a felbomlsa ltalban betegsghez, rosszabb esetben halpusztulshoz vezethet.
A szrk azzal, hogy a szranyagban megtelepedett baktriumokon keresztl ramoltatjk a vizet, megknnytik a vz kros s hasznos baktriumllomnynak egyenslyban tartst.. Ez a bioflra megkti a halakra kros gzokat is. A boml szervesanyagok elg kellemetlen szagot rasztanak. Az akvrium meglehetsen rossz kiprolgsa figyelmeztet minket arra, hogy valami nincs rendben. Sokfle szrs ltezik, de abban mindegyik megegyezik, hogy minl nagyobb a szrfellet, annl jobb a szrs hatsfoka. Persze nem elhanyagolhat az ramls sebessge sem, amivel a vz tramlik a szranyagon.
Az afrikai sgerek kifejezetten rzkenyek a vzminsgre. Ignylik a rendszeres vzcsert, a megfelel szrssel egytt.
Az akvriumi szrket hrom kategriba sorolhatjuk:
- levegmeghajts szivacsszrk
- motoros bels szrk
- kls szrk
A levegmeghajts szivacsszrk a nagy anyagcserj sgerek akvriumban nem kpesek a vz mozgatsra. Itt elssorban a kereskedelemben vsrolhat szrkre gondolunk. Ezeknek mg htrnyuk az is, hogy sr anyagszerkezetek, ezltal a szrteljestmny egy prnap elteltvel a felre cskken. Termszetesen elnyk is van azokban az akvriumokban, ahol tenysztsi clra egy-egy pr sgeret tesznk ki ikrzni. Itt ugyanis egy 30 1-es medencben sszesen egy pr hal folytat anyagcsert, teht a szr nincs tlzottan ignybe vve. A kikelt ivadkokat ez a szivacsszr nem szippantja be, s sok esetben a szr felletn megtapad elesget a kis halak nyugodtan elfogyaszthatjk.
A motoros szivacsszrk az utbbi idkben rohamosan elterjedtek. Ennek a npszersgnek az oka a knny kezelhetsg s a nagy vzforgat kpessg. Ezek az rvek termszetesen a bels szrk mellett szlnak, br meg kell emliteni, hogy a relatv nagy teljestmny ellenre sajnos a szrfelletk arnytalanul kicsi. Szlnunk kell arrl, hogy a szivacs, mint egyedli szranyag, elsdlegesen a mechanikai szennyezdseket kpes kiszrni. Ugyan a felletn megtapadt baktriumllomny biolgiai szrsre is alkalmass teszi, de ennek eredmnyessge kicsi. Ezt a biolgiailag hasznos s kros baktriumrteget a szivacs kimossval csak rszben szabad eltvolitani, ezrt ne trekedjnk a fellet tkletes kitiszttsra. Teht ne hasznljunk vegyszereket, valamint semmikppen ne forr vzben trtnjen a tisztts. A helyes megolds, ha az akvriumi vzhmrskletnek megfelel vzben, teht 22-26 C krli folyvz alatt nyomkodssal tvolitjuk el a szennyezdst. gy a kros s hasznos baktriumok egyenslya a szrbettben vltozatlan marad. A bels szrnek az elnye a nagy, vzmozgat kpessg. Ez akkor igazn hatsos, ha a kifolynyls a vzfelszn kzelben van. Ezltal a vz szellzse intenzvv vlik, gy sok gz tvozik az akvriumbl. Ebben az esetben viszont a szr beszvnylsa eltvolodik a talajtl, s gy a homokon lelepedett rothadk (mulm) nem szrdik ki. Teht megllapthatjuk, hogy ezek a bels szrk sem tkletesek. Ebbl kvetkezik, hogy megalkottak egy olyan szrt, amely a talajkzelrl szvja be a szennyezdst, s a tiszta vizet a vz felsznn bocstja ki. Emellett a szrfellete tbb szzszorosa a bels szrknek. Ezek jelenleg a legkorszerbb n. kls szrk. Az elnevezs onnan szrmazik, hogy az akvriumon kvl, egy tartlyban trtnik a vz tiszttsa. A tartlyon bell klnbz technikai mdszereket alkalmaznak arra, hogy egymstl elklntve kln kamrkban ms-ms jelleg szrbetteket hasznlhassunk. Elszr a ritka, de nagy fellettel rendelkez porcelngyr, specilis manyag idom, manyag gyr, valamint perlonvatta ajnlott. Ezeknek a szerepe a mechanikai szennyezdsek kiszrse, illetve a baktrium szrs beindulsa. A kvetkez rtegknt az aktv szn javasolhat, melynek fellete szintn rendkvl nagy, emellett a klrt is lekti. Ez egy nagyon fontos tnyez: amikor a sgeres medencben egyszerre 1/3-nyi vizet cserlnk, hirtelen megn az akvrium klrszintje, ekkor vlthatja ki jtkony hatst. Az aktv szenet bizonyos idnknt regenerlni szksges. Ez trtnhet pldul stben val kistssel.
A harmadik rtegknt a mr ismertetett nagy prus szivacs a legclszerbb. Mint minden szrnek, gy a kls szrnek is vannak htrnyai. Elsdlegesen a nehzkes karbantarts, valamint a nem tl eszttikus kllem. Erre is van megolds, a jelenlegi legoptimlisabb klsszr-kombinci, amelyik a kvetkezkppen mkdik. Az egyszersg kedvrt vegynk egy pldt: egy 2 m hossz, ~o0 1-es medence szrshez ptennk kell egy szintn 2 m hossz, de alacsony, kb. 3001-es akvriumot, melyet a medencnk alatt helyeznk el. Ezt feltltjk tbb kamra beiktatsval az elbb emlitett szranyagokkal. A ~o0 1-es medence sarkba egy tlfolyt tesznk, az akvrium aljba lyukat fratunk, itt fog a vz lejutni a szrbe. Alul a szrbe egy nagy teljestmny szivattyt helyeznk (i2oo 1-2500 1ig), ami a vizet felnyomja a medencnkbe. A z m-es htfalon bell egy enyhe dlsszg csatornt ptnk, ebbe tengeri altalajt (apr lyukacsos kavicsot) tesznk, s ide vezetjk a szivatty ltal felnyomott vizet. A tlfolyn mindig csak annyi vz ramlik le, amennyit a szivatty felnyomni kpes. Ez a szr szinte az sszes kritriumnak megfelel, amit elvrhatunk
egy vztisztttl. Ugyanis:
- nagy felleten szr,
- nagy az tfoly vzmennyisg,
- ugyanakkor nem gyors az tfolys, mivel a medence szln lv csatorna azt lelasstja. Ez azrt fontos, mert ha nagy a vz tfoly sebessge, gy a biolgiai szr hatsfoka tredkre cskken,
- a csatornt, ha szakaszosan megcsapoljuk, biztostjuk az egsz vzfelszn mozgst, ezltal a vz szellzst,
- mszaki hiba kizrt, ramsznet esetn a szivatty lell, gy a tlfolyn sem ramlik a vz,
- a baktriumllomny stabil,
- a szrt egy-kt vig tiszttani sem kell (terhelstl fggen).
Ez a mdszer arnyosan kisebb formtumban is elkszthet. Ha mindezt sajt magunk csinljuk, biztos nem kerl tbbe egy mrks, nagy teljestmny kls szrnl.
Foglalkozzunk nhny mondatban egy specilis baktriumszrvel, az n. diatoma szrvel. Hasonl mdon mkdik, mint a kls szr, annyi klnbsggel, hogy szrbett helyett egy rendkvl sr szvs zskocskt helyeznk a tartlyba, mell ntjk a „diatoma fldet~, ami nem ms, mint vezredek eltti tengerfenk, kagyl-msz rlemnyek. Ez a vz szvhatsa kvetkeztben feltapad a zsk egsz felletre. gy a vz a diatoma fldn knytelen thaladni, s a benne lv baktriumok mechanikusan fennakadnak a diatoma fld lyukacsos szerkezetn. Ennek a szrnek a rendkvli elnye, hogy nem vltoztatja meg a vz kmiai sszettelt, s gy szri ki a nemkvnatos baktriumokat s minden akvarista tkt, az infusorium-ot. Ezt a filtert csak addig mkdtetjk, mg a biolgiai egyensly helyre nem ll.
Szrbettek
Az utbbi felmrsek mr ktsgess teszik, hogy az aktv szenet tbb alkalommal regenerlni lehet. Ezrt vlemnynk annyiban mdosul, hogy az egy-kt hetes hasznlat utn a szrbettet vagy cserljk le, vagy max. egyszer regenerljuk.
A gyrt cgek elszeretettel ajnljk a szn szrbettet, neknk errl valamelyest ms a vlemnynk. Az aktv szn egy jonnan berendezett akvriumnl jtkony hats, ugyanis a friss vz kros anyagainak nagy rszt lekti. Sajnos a folyamatos ksbbi hasznlata mr nem ennyire egyrtelm, mert terveink szerint egy kls szrt hrom-ngy havonta aktulis kimosni, de a szn hasznos tevkenysgnek idtartama csak egy-kt hnapos. Ezrt egy sokkal hasznosabb szrbettre hvnnk fel a figyelmet, melynek neve: SIPORAX. Hasonlit a szrsben mr ismert gyrkre. De mivel gy kesztettk el, hogy ezernyi apr hajszlr szvi t, ez rendkvli mdon megnveli a szrfelletnket, s azt nagyon hatkonny teszi. A hatkonysgnak a lnyege, hogy a vkony erek faln megtapad baktriumon folyamatosan keresztl foly vz teljes biolgiai tiszttst tudjk elvgezni. A SIPORAX olyan tkletesen van elksztve, hogy egy szrben alkalmazva a szr biolgiai teljestmnyt 200-300%-kal is megnvelheti.
Foglalkozzunk egy msik szrbetttel, amely Ephisubstrat nven kerl forgalomba. Ez egy gyrtsi folyamat mellktermke, amely salakszer, ezrt gyszintn nagy felletet kpez a szrben.
Mivel az anyagot nem clirnyosan akvriumszrbe terveztk, gy a szemcskben lv krterek knnyen eldugulhatnak, gy gyorsan elveszti a nagy biolgiai felletet. Az egyetlenegy megolds a gyakori folyvizes tisztts.
Teht kivlasztottuk a legmegfelelbb szrt, amely meg fogja hatrozni az akvrium tisztasgt, baktriumllomnyt s befolysolja, hogy mennyi halat tehetnk a medencbe. Nehz erre vonatkozan valamifle konkrt meghatrozst lerni, mert egy hal anyagcserje nem egyenesen arnyos a nagysgval. De mgis egy kzelt adatot megprblunk kzreadni tmpontknt. Teht egy 200 1-es akvriumban, melyben legalbb 400 1/h szrs van, max. 20 db 10-15 cm-es kifejlett halat tarthatunk.
|