Betegsgek
ficera 2005.03.15. 11:57
A SERA gygyszerekrl
A Sera tbb kevsb j fejezetet nyitott az akvarisztikai gygyszerek fejezetben. Megjelentek az egsz j minsg gygyszerek. Br nem vilgmegvltsrl van sz de legalbb olyan termkek is elkerltek amikkel mr olyan betegsgeket is lehet gygytani amit eddig nem lehetett vagy legalbb is nem a nagytbbsg szmra. Mint pldul a tavaszi virmia. A horgszok ltal mr jl ismert betegsg a tavi pontyokon minden tavasszal megjelenik, s komoly krokat okozhat az llomnyban. Ez csak 1 plda volt a sok kzl. Akkor lssuk mit knl a SERA:
A diagnzistl a gygytsig
Szerencsre a jl polt akvriumban ritkk a betegsgek. Ennek ellenre sok akvarista tbb ves tapasztalattal is tallkozott mr ezzel a problmval. Ha nnl egyszer felti egy betegsg a fejt, az tgondolt s gyors cselekvssel szinte mindig elkerlhet a legrosszabb. Megklnbztetnk kls s bels betegsgeket. A kls betegsgeket fleg az uszonyokon s a brn lehet jkor felismerni s idben kezelni. A bels betegsgeket nem ilyen egyszer felismerni. A lelkiismeretes megfigyels sorn azonban szinte minden betegsg feltnik az abnormlis viselkedsrl. Ezek kz tartozik pldul az tvgytalansg, a nem normlis szs, az aptia s a szinvltozs, klnsen a stt elsznezds. Az akvarista teht bels megbetegedseknl is gyorsan szreveheti, hogy valami nincs rendben. Fontos, hogyakezelsnl tartsa be a kvetkez sorrendet:
1 megfigyels
2 diagnzis
3 kezels
A rendszeres, lelkiismeretes megfigyels sorn a betegsgeket mr a korai idszakban felismerheti. A megbetegedett halak mg nem gyengltek le s nagy az eslye, hogy az egszsges halak egyltaln nem fertzdnek meg. A helyes. diagnzis a sikeres kezels elfelttele. A meghatrozott betegsgekre szabott gygyt hats szerekkel elkerlheti a halak s nvnyek felesleges terhelst. A kezels kivlasztsa a diagnzistl fgg. A klnbz betegsgekre klnbz ksztmnyek vannak. Van azonban egy alapszably, minden betegsgnl: a gyors kezels jelentsen javtja a gygyuls eslyeit. Ez klnsen igaz a nagyon fertz betegsgekre. Ezrt azt ajnljuk, hogy legalbb sera costapur s sera baktopur legyen otthon, hogy pldul egy, a htvgn vagy nnepnapon kitr betegsgnl se vesztsen idt.
SERA AQUTAN
A halak kifogsnl s thelyezsekor nem mindig kerlhetk el a brsrlsek. Higinikus krlmnyek kztt s sera aquatan hozzadsval gyorsan gygyul nak ezek a sebek. A sera aqutan tbbszrsen vdi a halakat:
. azonnal megkti a kros fmionokat , semlegesti az agresszv anyagokat
. lepti a klrt s akloramint
. 8-vitamin komplexszel vdi a nylkahrtyt
. oldja a stresszt
SERA COSTAPUR
Ezt a srn elfordul dszhalbetegsget egy egysejt parazita, az Ichthvochthirius (egy n. csills llatka) okozza. Megjelense alapjn darakrnak is nevezik, mert apr fehr pttyk jelennek meg a halon. A fehr pttyket a leggyorsabban a hton s az uszonyokon ismerheti fel. A betegsg ksbbi stdiumban a pttyk srgs-fehr foltokk nhetnek ssze. A betegsg tovbbi jeleknt megfigyelhet uszonygrcsket, drzsl mozdulatokat (a halak megprbljk a parazitkat ledrzslni) s rendszertelen lgzst.
Darakr Darakr l ostorosok Elpusztult ostorosok
A Trichodina nev csills llatkval val fertzdst sokszor nem lehet a brn felismerni. A halak nha drzslik magukat s rng az uszonyuk (tipikus tnet). A Trichodina tulajdonkppen nem parazita, mivel az llat baktriumokkal tpllkozik. A hal testn val tartzkods azonban srlshez vezet. A srlt br rzkenyebb a baktriumokkal szemben. A Trichodina megbzhatan megszntethet sera costapurral.
Szintn egy csills llatka okozza a Chilodone lia-betegsget. Erre a fertzsre jellemzek a brn az 1 - 3 cm nagy fehresen tltsz helyek. A halak drzslik magukat s lgzsi problmik vannak. Ez a betegsg is nagyon fertz s ezt is sera costapurral kell kezelni.
Az egyenletes, ersen homlyos brrl lehet felismerni a Costia ostoros kozta fertzst. Ers megbetegeds esetn a br felolddik s vres helyek vlnak lthatv. A Costia a mr legyenglt llatokat rszesti elnyben.
A sera costapurt mindig a beteleptett akvriumban kell hasznlni. Igy a vizben szabadon sz s a talajon lev mg ki nem fejldtt parazitkat is megli. A sera costapur nem rtalmas a halakra s nvnyekre.
A kezelst segtend, ajnlatos a hmrskletet egy kiss megemelni (sok parazita nem viseli el a magasabb hmrskletet) s a vizet a pumpval jl tlevegztetni. Az esetlegesen meglev aktvszenet vegyk ki a szrbl. A halak erstsre ajnlott vitaminokat (sera fishtamint vagy sera activantot) adni a tpllkhoz vagy az akvrium vizbe.
SERA MICOPUR
Az akvriumban legsrbben elfordul gomba a Saproleqnia. Ez a gomba vattacsom szer kinvseket kpez a brn s az uszonyokon, amik a penszgomba szlaibl llnak. A gombk behatolnak a mlyebb szvetekbe s krostjk a halat.
Klnsen ki vannak tve a gombk fertzsnek a legyenglt halak. A gyengesget a nylt sebeken kvl a tl alacsony vzhmrsklet, a stressz, az esetleges verekedsek s ltalban a nem higinikus llapotok okozhatjk.
Saproleqnia A mr legyenglt vitorls
A gombs fertzsek kezelse sera mycopurral trtnik. A sera ectopur tovbb javtja a gygyuls eslyeit, klnsen a legyenglt halaknl. Asera mycopurt fel lehet hasznlni ezen kvl az ikrk gombsodsnak megelzsre is. Ehhez hetente 25 liter vzhez 4 csepp sera mycopurt adjunk.
Dactvloqure
A Dactvloqure a halak kopoltyjt tmadja meg. A stt elsznezds s a ttova mozgs mellett mindenek eltt az elll kopultyk s a lgzsi problmk a ko poltyfrgekkel val fertzs jelei. A fertztt helyeken kialakulhat msodlagosan egy bakterilis fertzs is. Ezrt ha felmerl a br- s kopoltyfrgekkel val fertzs gyanja, azonnal el kell kezdeni a kezelst sera mycopurral. A hatkonysgot ersti asera ectopur hasznlata.
SERA BAKTOPUR
Minden akvriumban vannak baktriumok. Fontos feladatuk van, mint pldul az ammnium, a nitrit s a nitrt leptse. vannak azonban kros teht betegsgeket okoz baktriumok is. Ezek is minden akvriumban megtallhatak, az akvrium gondos polsakor nem jelentenek problmt.
Az ers halak mkd immunrendszere elegend vdelmet biztost a bakterilis fertzsekkel szemben. A stressz, a rossz vzviszonyok, helytelen tpllkozs vagy a meglev betegsgektl legyenglt halak azonban gyakran betegszenek meg bakterilis betegsgekben.
A halpensz Bakterilis uszonyrothads
A halpenszt klnbz baktriumok okozzk. Az uszonyokon s a brn lev fehr vagy szrksfehr, matt s homlyos foltokrl lehet felismerni. A nylkahrtya felszakadozik, felismerhetk lesznek pikkelytelen helyek. Ha a betegsg annyira elrehaladott llapotban van, hogy a br fokozottan krosodott, a kezelst sera baktopur direkttel kell vgezni.
A bakterilis uszonyrothads egyedl vagy ms betegsgekkel sszefggsben jelentkezhet. Az uszonyok a szlktl roncsoldnak s a vgs stdiumban teljesen leplnek. Klnsen erteljesen rinti a ht- s farokuszonyokat.
Vrusos tavaszi virmia A fleg tavi halaknl elfordul vrusos tavaszi virmia esetn is segt a sera baktopurbl s sera fishtaminbl ll kombinlt kezels. A tavaszi virmit a lgzsi problmkrl, az abnormlis szsrl, egyenslygondokrl, a hts rszen lev gyulladsokrl, a kopoltykon s a brn lev vres vladkrl, valamint a felpuffadt testrl lehet felismerni. A baktriumok nagyon gyorsan szaporodnak. Ezrt felttlenl fontos az azonnali kezels.
Lyukacsosods A sera baktopurral s sera fishtaminnal val kombinlt kezels (a tppal elkeverve) hatkonyan legyzi az ostorosok (Spironucleus s az ezzel egyidej vitaminhinyokozta lyukacsosodst, ami klnsen a tarkasgreknl vezet nylt lyukakhoz a fejrszen. A Spironucleus fertzs korai jelei a lesovnyods, stt elsznezds s a fehres-nylks rlk.
SERA BAKTOPUR DIRECT
Vres gyulladsok s hasvzkr ellen.
Elll pikkelyekek Vrs brdarabok s vres gyulladsok a hal hts feln s az uszonyokon jelzik az Aeromonas vagy Pseudomonas baktriumok okozta fertzseket. A betegsg ksi stdiumban az uszonyok leplse kvetkezik be, s vres feklyek keletkeznek a brn s az izomzaton.A kezelst sera baktopur directtel vgezze. Asera baktopur direct nagyon gyorsan felszivdik a halak sejtjeibe s bellrl kzdi le a betegsget. Ezrt a sera baktopur direct a betegsg minden fzisban eredmnyes. A bels bakterilis megbetegedseket, mint a hasvzkrt az ersen felpuffadt testrl, a kidlledt szemekrl s az elll pikkelyekrl lehet felismerni. A halak a talajon vagy a vzfelszn alatt himbldznak. A meneklsi sztn ersen legyenglt vagy teljesen hinyzik, az llatokat "kzzel is ki lehet fogni". A halak a bakterilis megbetegedsek esetn feltn szsi rendellenessgeket mutatnak (szdelegnek, grcslnek, stten elsznezdnek s a ksi reakcikon t a teljes aptiig terjed a tnetek sklja. Az ezekkel a szimptmkkal rendelkez halak megmentse rdekben a sera baktopur directtel trtn azonnali kezels szksges. Slyos esetekben a sera baktopur directet rvid tmny frdknt kell alkalmazni.
Hogy letben tarthassuk a baktrium flrt... Krjk vegye figyelembe, hogy ez a nagyhats antibakterilis szer a szrben lev hasznos baktriumokat is kiirtja. Ezrt a kezels idejre a szrt vlassza el az akvriumtl s zemeltesse pldul egy vdr vzben!
SERA ECTOPUR
Klmbz ektoparazitk ellen.
A halak rzkenyebbek lesznek a gombk s a br lskdi (n. ektoparazitk) ellen, ha alkalmatlan vz krlmnyek, ttelepts vagy helytelen trsasg miatt stressz alatt llnak. A tartsi szoksok felismerse s kijavtsa mellett azonnali intzkedsknt alkalmunk van a sera ectopur hasznlatra. A sera ectopur javtja az des s tengervzben a krlmnyeket s ezen kvl kpes a gyenge ektoparazta fertzst megszntetni. A sera ectopurban jelenlev oxignkpz sk rszben azonnal, rszben tbb ra alatt oxignt adnak le. A halak s nvnyek szmra rvidesen javulnak a krlmnyek. Az ektoparaztk nem viselik el a szabad oxignt s gy megsemmislnek.Az ectopur ers fertzs esetn kivlan alkalmazhat baktopurral vagy mycopurral egytt.
SERA CYPRINOPUR
Fertz hasvzkr. tavaszi virmiai Erythrodermatitis s pontytet ellen az desvzben illetve Cryptocarion ellen tengervzben
A felgylemlett folyadk.. Vrus okozta tavaszi virmia Baktrium okozta Ervthrodermatitis
A vrus okozta tavaszi virmia ezen kvl lgzs nehzsgeket, egyensly-zavarokat (termszetellenes szs) illetve a brn s a kopoltykon vres vladkokat okozhat.
A baktriumok okozta Erythrodermatitisnl a krokozk behatolnak az izomzatba. Mly, felfakad feklyek s bevrzsek az Erythrodermatitis tipikus jelei. Ksi stdiumokban a bels szervek is megbetegszenek, minek kvetkeztben a fertz hasvzkr tnetei jelentkeznek.
A pontytet A pontvtetvek tbb millimter nagysg parazita rkllatok, melyek a halak brn tartzkodnak. Szabad szemmel is felismerhetk. Nha a hal brn a beszrsok piros helyei is felismerhetk. Ezeken a helyeken gyulladsok kpzdnek. A pontytetk jl sznak s gy tudnak halrl halra vndorolni. A cyprnopur megbzhatan megsznteti ket.
Cryptocarion-betegsg A csak a tengervzben elfordul cryptocarion-betegsg nagyon hasonlt az desvzi Ichthyophthirius-betegsghez. A fehr pontok mlyen a brben vannak s nem lemoshatk. Ezt a rendkvl fertz betegsget a cyprinopur sikeresen megsznteti. Mivel a cyprinopur az alsrend llatokra veszlytelen, a beteleptett tengeri akvriumban hasznlhat. Igy a vzben szabadon sz krokozkat is megli.
SERA OODINOPUR
Oodinium pillularig ellen az desvzben s Oodinium ocellatum ellen a tengervzben.
Apr fehr pttyk Az Oodinium pillularis (desvzben) illetve az Oodinium ocellatum (tengervzben) parazita ltal okozott betegsget felletes szemll sszetvesztheti a Ichthyophthrus-betegsggel, klnsen a kvicskok, s a pillang tarkasgrek esetn. Az Oodinium ltal okozott pontok azonban jval aprbbak.Az Oodinum, hasonlan a Ichthyophthirius-betegsghez, ersen fertz. Mivel az Oodinium klnleges kezelst ignyel, specils gygyszerknt kfejlesztettk a sera Oodinopur A-t. A kezels eltt, alatt s utn mnden esetben meg kell mrni a rztartalmat a sera rz-teszttel, hogy elrje a helyes rzkoncentrct (0,3 mg/IL. A fertzs legtbbszr a kopoltytjon kezddik, majd elterjed az uszonyokra s a testre is. Ers fertzskor brsonyszer lepedk kpzdik a brn, a hal gy nz k, mintha be lenne szrva porcukorral. A br elsznezdst akkor lehet klnsen jl felismern, ha a hal elejn el nznk az llat mellett. Ksi llapotban a halrl a nylkahrtya darabokban jn le, a szemek elvesztk a fnyket s szntn belepi ket a betegsg. A rztartalom gondos mrse a rzteszttel elengedhetetlen, hogy a kezels skertelensgt a tl alacsony illetve a mrgezst a tl magas rztartalom matt megbzhatan kizrjuk. A szabad rezet a kezels utn dupla adag sera aqutan hozzadsval meg kell ktni s ezzel rtalmatlann tenni.
|