Hal trkp : Betta splendens. Szimi harcoshal |
Betta splendens. Szimi harcoshal
ficera 2005.03.14. 10:11
Szingapur, Maljfld
A szimi harcoshal az egyik legismertebb s az egyik legkedveltebb trpusi dszhalunk, szinte azta, hogy megjelent Eurpban (1892, Franciaorszg). Ezrt rszletesebben kell foglalkoznunk vele. shazja Szingapr, Maljfld, Thaifld, azeltt Szim. A maljok ,,ikan bettah" nven ismerik, innen szrmaztathat tudomnyos neve is. Hazjban iszapos fenek, sekly viz llvizek, valamint rizsfldek lakja. Az eredeti vad formt ma mr medencinkbl teljesen kiszortottk a tenyszvltozatai. A ftyolszs bettk ltrehozsa a kambodzsai tenysztk rdeme (Betta splendens var. cambodia). A ftyolos bettk azutn nagyon gyorsan, szinte minden orszgban meghdtottk az akvaristk npes tbort. A hmek hossza 8-10 cm, mg a nstnyek 5-6 cm-nl nem Hnek nagyobbra. A hmek ht-, farok-, farok alatti s hasszi ersen megnagyobbodtak, az szsugarak megnyltak. Az szk erteljes nvekedse a hm nemi hormonok hatsra kezddik, s vs utn egy ideig fokozott sznvekedst figyelhetnk meg. A nstnyek szi kisebbek, a htsz lekerektett. A hmek hossz, kihegyesed. A hmek mindig erteljesebb, lnkebb sznek. A kzepesen kemny, 7 pH krli vizet kedvelik. Nagyon melegignyesek. Teljes szpsgket csak 25 C feletti hmrskleten bontakoztatjk ki. Alacsonyabb hmrskleten alig mozognak. Egy medencben lehetleg csak egy hmet tartsunk. Trsas akvriumban a szimi harcoshal igazi szpsge nem rvnyesl. Akvaristk gyakran tartanak egy-egy hmet egyms mellett 3-3,5 literes akvriumokban. Az vegek kz paprlapokat tesznek, s amikor az vegek kzl kimelik ezeket, a hmek megltva egymst, kifesztett kopoltyfedkke1 s szkkal rontanak egyms fel. Ilyenkor mutatjk igazn csods szpsgket. Nagyzemi betta tenyszetek 5-6 szz ftyolos hmet nevelnek egyszerre "befttesveg technolgival" . Ktsgtelen hogy a legszebb ftyolos hmek ezzel a mdszerrel nevelhetk. Arra gyelni kell, hogy viszonylag szksen etessk az vegbe helyezett llatokat, mert a bettk nagyon hajlamosak az elhzsra. Az elhzott hmek ellustulnak, lettartamuk cskken. Ha sok hmet tartunk vegekben elengedhetetlen a szobahmrskletet legalbb 23-24 C-on tartani, vagy nhny wattos ftvel a kis ednyeket fteni. Az l elesget kedvelik. Tubifex s szszoglrva a kedvenc tpllkuk. A vzibolht a betta nem szvesen fogyasztja, sem l, sem szraz formban. A szraz elesget csak tmenetileg s csak szksgbl etessk velk. A csirke s a marhamj kedvelt elesgk. Szaporodsuk:
A vzhfokot 3-4 C-kal a tartsi hmrsklet fl emeljk gy, hogy az 28-29 C legyen, mert 26 C alatti hmrskleten mr nem mindegyik hm hajland habfszket pteni. A biztos siker rdekben egy 15-20 literes medenct tkletesen kitiszttunk, majd feltltjk olyan hfok vzzel, amilyen a medence vize volt, melyben a szlket tartottuk. A bettk vsi kedvt nveli, ha friss vizet tltnk az vatmedencbe. Az vatmedence ama vegfalait, amelyek a szomszdos akvriumok fel nznek, fedjk paprral. Ez klnsen akkor fontos, ha a szomszdos medenckben is bettk vannak. Az vsra kitett prt ugyanis nagyon zavarja, ha fajtrsaikat vagy nagyobb halakat ltnak. A vz magassga ne legyen tbb 15 cm-nl. Ezutn helyezznk a medencbe nhny hossz level nvnyt (pl. Vallisneria), amelynek levelei Vlz felsznig nylnak. A medence kt sarkba tegynk egy-egy sr bokrot alkot finom level nvnyt vagy ha ez nincs, egy-egy csom Pertonvattt, hogy a nstny bvhelyet talljon. Amikor gy elksztettk a medenct, este helyezzk a nstnyt a medencbe, s a hmet egy kis vegben belgatva az vatakvriumba, egymshoz szoktatjuk a prt. Ezutn a medence ftst lltsuk be 28-29 C-ra. Ha a nstny kifesztett szkkal izgatottan a hmet tartalmaz veg krl szkl, mikzben a hastjkon stt harntcskok jelennek meg, akkor biztosak lehetnk, hogy a nstnyben van rett ikra, s hajland az vsra. Ha ezt az "elvigyzatossgi prbt" nem hajtjuk vgre, akkor knnyen megeshet, hogy a hm knyrtelenl agyonveri a nstnyt. A kvetkez reggelen azutn a hmet kiengedjk az vegbl. A vz hfoka kzben elri a 28, maximum a 30 C-ot. Ez a hfokemelkeds nveli az vsi kedvet. A hm nhny ra mlva hozzkezd a habfszekptshez. Ez a fiatal hmeknl hosszabb ideig is eltarthat. Az ikraraks rendszerint csak a msodik napon kvetkezik be, s 2-2,5 rnl tovbb nem tart. A przsok szma 30-50, egy-egy przs alkalmval tlagosan 10-15 ikra rl ki a nstny petevezetjbl. Ikraraks utn a nstnyt kifogjuk a medencbl. A Betta lrvk 18-30 ra alatt kelnek ki. A kelsi id a vzhfok fggvnye. Tovbbi kt napig a hm a habfszekbl kies s elsz ivadkot mg sszeszedi, s visszakpi a habfszekbe. A lrvk kelstl szmtott 3. napon emeljk ki a hmet is a medencbl. Az elsz ivadkot az els napokban csak igen apr l elesggel vagy tojssrgjval etessk. Az els kt hten gyorsan nnek. Nagyon fontos, hogy ebben az idben a medence egyes vzrtegei teljesen azonos hmrskletek legyenek. Finom lgporlasztssal ezt nagyon jl lehet megvalstani. Ajnlatos az els ht vgtl a kis bettk vizt filtrlni (csak bels filter alkalmas erre a clra), s 101 vzhez 1-2 teskanlnyi asztali st tenni. A harmadik hten rendszerint kialakul a labirintszerv. Ha a Betta csald ezt az idszakot is vesztesgek nlkl tvszeli, akkor a siker mr szinte biztos.
A Betta tenysztsnek sikertelensgt a kvetkez f okok idzik el:
1. A tenyszpr nem megfelel. Ennek okai:
a) reg hmek nem alkalmasak ikrztatsra, b) a nstny ikri mg nem rettek, c) a hm tlsgosan elhzott, d) a pr tl fiatal. Fiatal prok els vsa rendszerint eredmnytelen.
2. A vz hmrsklete nem volt lland vagy az egyes vzrtegek tl nagy hingadozst mutattak. Ez sokszor abban mutatkozik, hogy az ivadkok mr elszni sem tudnak, hanem kezdettl fogva sllyedkk vlnak az egsz ivadkcsoport megbetegedst, hasonszv vlst okozhatja. Tenyszvltozatai:
a) Sznvltozatok: zld, kk, vrs, hsszn, fehr, fekete, barna, valamint az elbbi sznek keverkei; az albn Betta rendkvl ritka.
b) Formavltozatok: ftyolszs vltozatok minden sznben elfor dulnak. A ftyolsz mretei s trhatsga nagy vltozatossgot mu tat, s trzsenknt nagyon eltr lehet. 1963-ban az USA-ban s Angli ban megjelentek a ftyolos, osztott farokszj bettk is. Ezek azonban szlesebb krben nem terjedtek el. Haznkba ezekbl egy sem kerlt. A tenyszvltozatok kzl a vrs s a fekete, valamint az igen ritka barna vltozat tenysztse a legnehezebb, mert sok a termketlen hm, ill. nstny. A halak vnak ugyan, de az sszes lerakott ikra term ketlen marad.
|